Jak betonovat obrubníky

Jak betonovat obrubníky aneb jednoduchý návod pro kutily

Obrubníky jsou prefabrikované dílce, které nejčastěji slouží k oddělení okolní vegetace od chodníků (chodníkový obrubník) nebo pojezdové komunikace od chodníku nebo okolní vegetace (silniční obrubník). Správné zabetonování obrubníků tvoří základ pro následnou pokládku dlažby nebo vylití vyměřené plochy betonem nebo asfaltem.
Stavebniny online
Rozměření a rozmístěná obrubníků je nutné udělat pečlivě i s ohledem na rozměry zamýšlené dlažby, aby byli minimalizované případně dořezy a úpravy dlažby. V případě betonové plochy není rozteč obrubníků tolik důležitá.
Po rozměření plochy, natáhnutí provázku, naměření výšek a utvořením roviny je možné přistoupit k samotnému betonování obrubníků. Beton, který je vhodný pro betonování obrubníků, by měl být zavlhlý, tedy s minimálním množstvím vody. Tato konzistence je důležitá pro dobrou práci s betonem. Příliš tekutý beton by nám z obrubníků stékal. Vhodnou třídou betonu je C 12/15 s frakcí kameniva 4-8mm, dříve označováno jako beton B 15.
Pod obrubníky je vhodné nasypat malou vrstvu štěrku, který následně dobře zhutníme. Obrubníky by se měli pokládat do betonové lože s výškou 80 – 100 mm. Vnitřní opěrná část by mít cca 1/3 výšky obrubníku. Přitom vzdálenost mezi jednotlivými by měla být 1 – 2 mm. Jedná se o tzv. distanční spáru. Pro zakončování se obrubníky dořezávají pomocí pily na beton, která má diamantový kotouč.
Po dokončení betonáže obrubníků je důležité beton ošetřit v závislosti na počasí. Při vysokých okolních teplotách se beton zakryje tkaninou nebo fólií, aby nedocházelo k nadměrnému úniku vlhkosti, čímž by se beton oslabil. Případně se beton může kropit nebo mlžit vodou v krátkých intervalech.
Pokud potřebujete beton na betonování obrubníků, objednejte si jej jednoduše na www.mujbeton.cz. Pomůžeme Vám s výběrem vhodného betonu, vybereme nejbližší betonárnu, která Vám beton namíchává v požadované kvalitě a zajistíme také dopravu betonu.
V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat na info@mujbeton.cz, 601 394 170, nebo prostřednictvím chatu na www.mujbeton.cz

Info Od roku 2014 jsme realizovali 2333 dodávek betonu o celkovém objemu 9446m3.

  • the pay
  • Raiffeisen bank
  • Visa & Mastercard
  • Cemex
  • Taš stappa